Choď na obsah Choď na menu
 


Prezentácia šachu v ZŠ Gemerská Poloma

20. 10. 2016

Dňa 19.9.2016 sa v ZŠ Gemerská Poloma uskutočnila prezentácia šachu pre deti, ktorú viedol Ondrej Bašták Ďurán, predseda Šachového klubu GP.

 

img_3765.jpg

Video z prezentácie

Prezentácia sa odohrávala v počítačovej miestnosti, kde deti prichádzali po triedach od prvákov až po deviatakov. Prezentácia pozostávala z videoprojekcie, na ktorej deti sledovali základné postavenie a pohyb jednotlivých figúr – pešiak, strelec, jazdec, veža, dáma a kráľ. Deti si potom mohli pohyb figúr vyskúšať na exteriérovom šachu rozloženom na chodbe. Exteriérový šach pozostával z koberca, na ktorom je nastriekaná šachovnica a šachových figúrok z preglejky vo výške medzi 50 až 75cm.

img_3749.jpg

Prezentácia šachu bola prvým krokom k založeniu školského šachového krúžku a mala prebudiť v deťoch záujem o túto hru. Koľko detí sa na krúžok prihlási, kedy bude prebiehať a aké budú ďalšie aktivity členov krúžku sa dozvieme v najbližších týždňoch.

V pláne je naučiť deti hrať šach a zúčastňovať sa žiackych súťaží organizovaných Slovenským šachovým zväzom (SŠZ). ZŠ v GP sa zaradí do programu Šach na školách vyhláseného SŠZ-om, ktorý zabezpečí krúžok šachovými súpravami, literatúrou a školením vedúcich tréningov.

img_3756.jpg

Deti, ktoré prejavia o šach väčší záujem sa môžu stať členmi SŠZ a zúčastňovať sa žiackych turnajov v rámci seriálu Šach na školách.

Šach zvyšuje inteligenciu detí a prospieva im v nasledujúcich oblastiach: pozornosť, predstavivosť, predvídanie, porovnávanie možností, abstraktné myslenie, plánovanie, súčasné zvažovanie rôznych možností.

Verím, že sa deti na šachový krúžok prihlásia a že im šach prinesie veľa úžitku i potešenia.

 

Mgr. Ondrej Bašták Ďurán

predseda o.z. Šachový klub GP

 

Náhľad fotografií zo zložky Prezentácia šachu v ZŠ Gemerská Poloma