Choď na obsah Choď na menu
 


Tadeáškov šachový turnaj 2016 – Spišský Hrhov

13. 3. 2016

Dňa 20.22016 sa v Spišskom Hrhove (obec roka 2015) odohral Tadeáškov šachový turnaj, na ktorom sa zúčastnili aj dvaja hráči ŠK Gemerská Poloma Ondrej Bašták Ďurán a Ján Ciberaj. Pre Jána Ciberaja to bola účasť na prvom turnaji vôbec.

Turnaj je výnimočný tým, že hlavný organizátor Tadeáš Wagner (12 rokov) je chlapec so zdravotným postihnutím (svalová dystrofia), ktorý je natoľko zanietený pre šach, že spolu s výdatnou pomocou svojej rodiny organizuje vlastný šachový turnaj pre záujemcov z okolia.

dscf6904.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keďže sa turnaj koná na Spiši, hráči až doteraz pochádzali výlučne z tohto kraja. V tomto roku sa však do turnaja prihlásili aj 2 hráči z Gemera.

Pozvanie pre ŠK GP prišlo prostredníctvom iného turnaja – OMD Dystro Ope-net 2016 – ktorý organizuje Organizácia muskulárnych dystrofikov v spolupráci s hlavným rozhodcom turnaja Ondrejom Baštákom Ďuránom. Turnaj je medzinárodný (v tomto roku 14 krajín) a jeho hlavnou črtou je, že je organizovaný pre šachistov s telesným postihnutím, prednostne pre ľudí so svalovou dystrofiou. Hrá sa prostredníctvom internetu.

Tadeáš Wagner sa do Ope-net-u prihlásil po prvý krát v tomto roku a komunikácia s hlavným rozhodcom priniesla aj pozvanie na Tadeáškov šachový turnaj.

dscf7055.jpg

 

Tempo hry bolo nastavené na 15 minút, turnaja sa zúčastnilo 21 hráčov, hralo sa švajčiarskym systémom na 7 kôl v reštaurácii U Grófa v Spišskom Hrhove. Spišiaci pripravili bohaté občerstvenie.

Turnaj vyhral Ondrej Bašták Ďurán, Ján Ciberaj sa umiestnil na 17. mieste. Víťazi dostali výherné poháre, vecné ceny a každý z účastníkov turnaja dostal kresbu Tadeáša Wagnera, ktorý sa okrem šachu venuje aj výtvarným aktivitám.

Na turnaji vládla priateľská, až rodinná atmosféra. Zúčastnilo sa ho viacero detí. Je vhodným turnajom pre začínajúcich šachistov. Môžu na ňom zažiť súťažnú atmosféru, ale aj načerpať dôležité skúsenosti pre ďalšiu šachovú kariéru.

 

Autor: Ondrej Bašták Ďurán

Foto: Ján Spuchľák

 

Náhľad fotografií zo zložky Tadeaškov šachový turnaj 2016